Uncategorized

سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی از بخش شمالی اروپا سرچشمه می گیرد و تداعی کننده برف، کوهستان، درخت و هوای سرد است و حس آرامش و ملایمت را در خانه ایجاد می کند. این سبک در حالت کلی، سبکی مدرن و معاصری است که از سبک های سنتی فاصله ی زیادی دارد.  برای دکوراسیون به این سبک، باید سعی کنید در حد امکان فضایی ساده و بدون در هم ریختگی و شلوغی ایجاد کنید. سادگی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی در دنیای امروز آن را بسیار محبوب و دوست داشتنی کرده است.همچنین این سبک به نوعی از مینیمالیست و شاخه‌های دیگری از دکوراسیون شکل گرفته است.  در ادامه مطلب اصول و ویژگی های این سبک را برای شما بازگو می کنیم تا با آن بیشتر آشنا شوید، پس با ما همراه باشید.

 

اسکاندیناوی کجاست؟ کشورهای نوردیک کدامند؟
کشور های نوردیک

 

 

 

یکی از شاخصه‌های که در بالا به صورت ضمنی نیز بیان کردیم سادگی این دکورها است. برای این که این سادگی با مینیمالیستی و سبک دکوراسیون مینیمال اشتباه گرفته نشود، سبک اسکاندیناوی اصولی را برای خود در نظر گرفته است. هر چند ممکن است این اصول وارد محدوده‌ی مینیمال نیز شود، اما گریزی از این موضوع نیست و باید این قسمت ماجرا را وجه مشترک این دو سبک دانست.

سبک اسکاندیناوی

با مقایسه سبک مینیمال و دکوراسیون اسکاندیناوی به نتایج جالبی دست خواهیم یافت که تا کنون آن‌ها را از این منظر مورد آزمون قرار نداده بودیم.

تفاوت‌های سبک مینیمال و دکوراسیون اسکاندیناوی

علت این که ما این دو را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم به دلیل هم خانواده بودن این دو در زمینه‌هایی است که در پیاده سازی دو سبک را بسیار به هم شبیه می‌سازد. از سوی دیگر تفاوت‌های نیز بین آن دو پدید می‌آید که فرق بین این دو سبک را نمایان می‌کند. ابتدا رنگ. در بخش رنگ و استفاده از آن در خانه های مینیمال راحتی و گرمای محیط را فدای اصول سبک خویش می‌کنند و هیچ چیزی مانع از پیاده سازی المان‌هایشان در طراحی سبک مینیمال نخواهد شد.

در عوض دکوراسیون اسکاندیناوی تمرکز خود را روی راحتی و دل‌نشینی محیط قرار داده است. یکی از دلایل این موضوع نیز شرایط اقلیمی کشورهایی است که این سبک از آنجا شکل گرفته است. مثلاً به دلیل برودت و سرمایه طولانی در این کشورها ( منظور کشورهای حوزه اسکاندیناوی ) بیشتر سعی بر این است که محیط داخلی خانه گرما بخش افراد و علیه کننده بر سرمای طولانی مدت بیرونی باشد. به همین دلیل است که تنها بر خلاف مینیمالیست‌ها در به‌کارگیری رنگ‌های متنوع دستشان باز بوده و برای خود و خانه محدودیتی قائل نمی‌شوند.

سبک اسکاندیناوی

در بخش رنگ، مورد دیگری که می‌شود در تفاوت این دو سبک بیان کرد استفاده از مبلمان و دکوراتیوهای رنگارنگ است که در مینیمال‌ها دیده نمی‌شود. در مینیمالیست ها سردی و بی‌روح بودن محیط توی ذوق می‌زند اما گرما و راحتی دکوراسیون در سبک اسکاندیناوی نقطه مقابل این موضوع است.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی با این ویژگی‌ها شکل گرفت تا خلأها و نقاط غیرقابل دسترس مینیمالیست را پوشش داده و آن را به تکامل برساند.

نکاتی در دکوراسیون اسکاندیناوی

بررسی این نکته که دکوراسیون اسکاندیناوی زیر مجموعه‌ای از دکوراسیون سبک مینیمال است، اما الزامی بر رعایت قوانین آن ندارد و به عبارتی انعطاف آن، باعث می‌شود به راحتی بتواند خود را مورد پسند مالک و صاحب خانه تغییر دهد. مثلاً نیازی نیست که اتاق را به رنگ‌های سرد و بی‌روح آغشته کنید و محیطی یک دست و یکنواخت بسازید، هر چند این کار هم مانعی برای خودنمایی ، آرامش بخش بودن و راحتی این سبک نخواهد شد. نیازی نیست اتاق نشیمن را لخت کرده و با مبلی ساده بیارایید، هر چند یک فرش و چند دکوراتیو بلافاصله حواس‌ها را از مینیمال بودن یک دکور اسکاندیناوی پرت می‌کند. نیازی نیست کتابخانه خود را با دسته بندی بر اساس رنگ یا ارتفاع جلد کتاب‌ها بچینید؛ بلکه وجود یک کتاب خانه حداقلی نیز کفایت این دکور را خواهد کرد.

در اتاق نشیمن با دکور اسکاندیناوی گیاهان همواره حضوری ثابت خواهند داشت؛ درست مانند سبک پدریشان یعنی مینیمالیست‌ها. استفاده از گل‌های طبیعی در خانه با هر شکل و اندازه‌ای رونق بخش دکور شما خواهد بود و این موضوع به سبکی منحصر نبوده و نیست؛ اما رعایت چینش و قرارگیری آن در دکوراسیون اسکاندیناوی به هر چه زیباتر شدن فضا کمک شایانی خواهد کرد.

دکوراسیون اسکاندیناوی چیست

در زمینه نور پردازی نیز نورهای سفید یا سرد الزام نیست، بلکه لامپ‌های معمولی نیز می‌توانند روشنی بخش اتاق شما باشند. فقط کیفیت تابش و میزان نوردهی آن‌ها مورد توجه و اهمیت خواهد بود. نورهای کاذب مانند آباژورها یا دیوار کوب‌ها که هم دکوراتیو هستند و هم چشمه‌های نور برای این نوع  دکوراسیون بسیار کاربردی خواهند بود.

سبک اسکاندیناوی

مبلمان دکوراسیون اسکاندیناوی باید بیانگر این سبک باشد پس در انتخاب مبل علاوه بر راحتی و اندازه المان‌های الگوی اسکاندیناوی مانند سادگی، همخوانی از لحاظ رنگ با محیط و چینش آن‌ها را مد نظر قرار دهید. برای کف اتاق نیز فرش‌های پرزدار و پولیش دار را در اولویت بگذارید؛ چرا که این فرش‌های نمادهای اصلی دکوراسیون محبوب ما هستند. حتی برای ست کردن می‌توانید کوسن‌ها را نیز از این نوع انتخاب کنید؛  رنگ سفید در اتاق نشیمن را فراموش نکنید، اما در استفاده از آن زیاده روی هم نشود. بهتر است در چنین فضایی دیوار شاخص نداشته باشید؛ چرا که مردم از توجهات از روی کل محیط به سمت یک نقطه گمراه نشود.
یکی از مواردی که در دکوراسیون اسکاندیناوی بسیار به چشم می‌خورد، استفاده از مبل‌های تکی و خاص است. مبل‌ها یا صندلی‌های راحتی که چهره جذابی ندارند، اما بسیار راحت بوده و به تکمیل فضای اتاق کمک فراوانی می‌کند. همانطور که گفتیم دکوراتیوهای اسکاندیناوی کم ولی موثر هستند. مثلاً به جای استفاده از لوستر در اتاق‌ها از آویزهای تزیینی ساده و زیبا می‌توان استفاده کرد تا خالی بودن سقف نیز از بین برود.

سبک دکور اسکاندیناوی

 

 

1. زمین چوبی در سبک اسکاندیناوی

تمام عناصر در سبک اسکاندیناوی در روشنایی و آرامش خلاصه می شود. بنابراین برای انتقال این روشنایی و آرامش به فضای اتاق، در این سبک از مصالح چوبی رنگ روشن، مانند چوب درخت بلوط و زبان گنجشک استفاده می کنند. کاربرد چوب در کف زمین زیبای خاصی را در سبک اسکاندیناوی به وجود می آورد.

سبک اسکاندیناوی

2. مبلمان ساده در سبک اسکاندیناوی

مبلمان یکی از بزرگ ترین عناصر دکوراسیون داخلی خانه است. مبلمان بازتاب دهنده سبک و نوع دکوراسیون است، بنابراین برای اجرای سبک اسکاندیناوی از مبلمان نرم و مدرن که از نظر زیبایی بسیار ساده هستند، استفاده کنید. در این سبک بیشتر از مبلمانی با رنگ روشن استفاده می شود تا به خوبی با دیگر عناصر دکوری اتاق ترکیب شود.

 

 

3. دکوریجات مدرن و ساده در سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی، دکوریجات به صورت پراکنده چیدمان می شوند ولی چیدمان آن ها دارای نظم خاصی است. باید بگوییم که در این سبک، از دکوریجات متنوع مدرن و ساده استفاده می کنند. مانند عکس پایین که روشنایی آن را بدون استفاده از لوسترهای زرق و برق دار انجام داده اند و قاب عکس های ساده و امروزی را به دیوارها آویخته اند.

سبک اسکاندیناوی

4. دیوارها و سطوح عمودی هموار و صیقلی در سبک اسکاندیناوی

تصویر کلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به سبک مینیمال بسیار شبیه است، زیرا در اجرای این سبک باید از رنگ های کمرنگ و مصالح ساده استفاده کرد. بنابراین دکوراسیون کارها برای دکور برخی از دیوارها و سطوح عمودی خانه، لمینت های ساده و بدون طرح با رنگ های مات و کمرنگ را به کار می برند.

سبک اسکاندیناوی

5. استفاده از نور طبیعی در سبک اسکاندیناوی

نور طبیعی به تنهایی یکی از مهم ترین عناصر سبک اسکاندیناوی است. طراحان با استفاده از پنجره های بزرگ اجازه می دهند که فضای خانه مملو از نور خورشید شود. این کار باعث می شود که رنگ های استفاده شده در دکوراسیون، جلوه بیشتری داشته باشند و همچنین نور زیاد فضای خانه را از آن چه که هست بزرگ تر و زیباتر نشان می دهد.

برای روشن تر کردن فضا اینجا را بخوانید

سبک اسکاندیناوی

6. رنگ های مات در سبک اسکاندیناوی

پالت رنگی در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی شامل رنگ های مات و کمرنگ است. استفاده از این نوع رنگ ها فضای خانه را خسته و کسل کننده نشان نخواهد داد، بلکه باعث می شود فضا بزرگ تر، ساده و بدون هرج و مرج به نظر برسد.

سبک اسکاندیناوی

7. خطوط مستقیم در سبک اسکاندیناوی

همه عناصر پایه و اساسی این سبک مانند پنجره ها، مبلمان و دیگر دکوریجات با خطوط صاف و راست طراحی شده اند. خطوط صاف در عناصر دکوراسیون باعث می شود که کل فضا به صورت یکپارچه و هماهنگ به نظر برسد.

سبک اسکاندیناوی

8. چیدمان کاربردی در سبک اسکاندیناوی

یکی از مفاهیم اساسی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی تمرکز به روی کارایی چیدمان وسایل و دکوریجات خانه است. این کاربردی بودن در چیدمان وسایل خانه باعث شده است که سبک اسکاندیناوی در بین مردم یک سبک مطلوب و پرکاربرد باشد.

 

 

 

چون این سبک از کشورهای نسبتاً سردسیر به جهان منتشر شده است، آن‌ها در پوشاندن خود در بیرون از خانه از لباس‌های پوستی که از پوست و پشم حیوانات گرفته می‌شود، استفاده می‌کنند. همین الگو در دکوراسیون داخلی و متریال بعضی از لوازم نیز مشهود بوده و قابل لمس است.

سبک اسکاندیناوی

خطوط تمیز و مدرن در طراحی، اشکال طبیعی و غیر فانتزی، نورها و روشنایی محیط، رنگ‌های خاموش و خنثی و به‌کارگیری از مواد همگون و همساز با طبیعت ویژگی‌هایی از دکوراسیون اسکاندیناووی در بخش آشپزخانه و در مجموع کل خانه است که توسط بسیاری از افراد مشهور و معروف در خانه‌های خود به کار گرفته می‌شود.

سبک اسکاندیناوی

 

فضایی تماماً سفید یا پالت رنگی که غلبه سفید آن بیشتر از سایر رنگ‌ها باشد، یکی از ارکان ساختن آشپرخانه‌ای جذاب با دکوراسیون اسکاندیناوی است. چرا که رنگ سفید فضای مورد نظر را روشن‌تر، سبک‌تر و بالاتر از سطح معمولی نشان می‌دهد. به همین دلیل است که تمایل به استفاده از رنگ سفید در میان طراحان بسیار بالا است.

 

سبک اسکاندیناوی